РОЗВИТОК СИСТЕМИ СТРАХУВАННЯ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ В СФЕРІ ТРАНСПОРТНИХ ТЕХНОЛОГІЙ: ПЕРСПЕКТИВИ І ВИКЛИКИ
DOI:
https://doi.org/10.15330/apred.2.20.252-259Ключові слова:
права інтелектуальної власності, транспортні технології, захист прав інтелектуальної власності, страхування інтелектуальної власності, інноваційний розвитокАнотація
Стаття присвячена дослідженню стратегічної важливості страхування інтелектуальної власності в технологічному цифровому ландшафті, що швидко змінюється та розвивається. Підкреслюючи новизну застосування страхування прав ІВ як для українських підприємств, так і для самих страхових компаній, автори розглядають передумови виникнення та розвитку страхування прав ІВ в Україні. Дослідження проводилася на прикладі вивчення та аналізу досвіду функціонування транспортних та логістичних компаній. В роботі підкреслено критичну роль охорони та захисту прав інтелектуальної власності в транспортних технологіях для забезпечення конкурентоспроможності компаній та їх інноваційного розвитку. Проаналізовано, в яких випадках транспортним підприємствам варто застосовувати цей інструмент. Наголошуються, що в умовах воєнних дій компанії можуть нести суттєві збитки через руйнування, викрадення або кібер-атаки на їх інтелектуальні активи, тому з метою управляння ризиками та зменшення розміру потенційних збитків пропонується страхувати свої інтелектуальні активи. Автори досліджують різні сценарії використання власниками транспортних компаній цього сучасного інструменту в бізнесі. Представляє інтерес аналіз патентного світового ландшафту сфери «транспорт». Зростання попиту на послуги страхування інтелектуальної власності в Україні відображає усвідомлення власниками бізнесу та топ-менеджерами важливості захисту інновацій та пов’язаних з ними ризиків. У статті висвітлюються тенденції та сучасні тренди у створенні нових страхових продуктів та розширення покриття збитків, пов’язаних із втратою прав ІВ, що свідчить про постійну адаптацію страхових компаній до змін технологічного середовища. В дослідженні визначено проблеми, з якими стикаються страхові компанії на ринку інтелектуальної власності, наголошуючи на необхідності подальших наукових розробок для вирішення цих проблем і забезпечення ефективного захисту та розвитку інновацій у глобальному масштабі.
Посилання
Lobova, O. M. “Theoretical principles of intellectual property insurance.” Investments: practice and experience, no. 16, 2016, pp. 5-9, www.investplan.com.ua/pdf/16_2016/3.pdf. Accessed 31 March 2024.
Vakhonieva, T. M. “Intellectual property.” Great Ukrainian Encyclopedia, vue.gov.ua/Інтелектуальна_власність. Accessed 31 March 2024.
Lunnikov, O.S. State regulation of insurance activity of Ukraine in our time, 2018, pp. 122-128.
“Patent analysis based on the Derwent Innovation database.” MON, mon.gov.ua/storage/app/media/innovatsii-transfer-tehnologiy/2018/12/17/1-naukometrichniy-ta-patentniy-analiz-sferitransportna-sistema-raketno-kosmichna-galuz-avia-i-sudnobuduvannya.docx. Accessed 31 March 2024.
Future regulation of the insurance market in Ukraine. Kyiv, National Bank of Ukraine, 2020, bank.gov.ua/admin_uploads/article/White_paper_insurance_2020.pdf?v=4. Accessed 31 March 2024.
On insurance: Law of Ukraine dated 07.03.1996 р. № 85/96-ВР. zakon.rada.gov.ua/laws/show/85/96-вр#Text. Accessed 31 March 2024.
Bryhinets O., et al. “Problems of intellectual property in the national security system of the country.” Entrepreneurship and sustainability issues, vol. 8, no. 3. 2021, pp. 471–486, https://doi.org/10.9770/jesi.2021.8.3(30). Accessed 31 March 2024.
“Protection of intellectual property rights has been strengthened in Ukraine: new tools for combating violations.” PwC, www.pwc.com/ua/uk/publications/tax-and-legal-alert/2023/strengthened-intellectual-property-rights-protection.html. Accessed 31 March 2024.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).