ОЛЕКСАНДР ХАЛБАЗАНІЙ (? – 1825) – ПЕРШИЙ ПРОФЕСОР КЛАСИЧНОЇ ФІЛОЛОГІЇ В СТАНИСЛАВОВІ ТА ЙОГО НАЩАДКИ
DOI:
https://doi.org/10.15330/gal.37.49-58Анотація
Історики досі не реагували на шалений суспільний запит на ґенеалоґічні дослідження, які зали- шаються здебільшого приватною ініціативою аматорів. Ґенеалоґія має перспективу особливо в галузі іс- торії міст і містечок Галичини – ще одна тема, опрацьована в українській історіографії недостатньо, що прямо поєднано з історією економіки й вищих форм культури в якнайширшому сенсі цього слова. Ме- та статті – продемонструвати, яку важливу інформацію можуть передати сучасним поколінням ґе- неалогічні дослідження, особливо в галузі соціально-побутової історії – на прикладі родини професора ґімназії в Станиславові Олександра Халбазанія. Її фундатор – професор, історик і адвокат був одним з перших представників міської інтеліґенції Галичини, яка зародилася саме в перші десятиліття пану- вання Габсбурґів.
Олександр Халбазаній – один з перших галицько-буковинських просвітників і інтеліґентів, а також чи не перший історик Буковини. Свій палкий локальний патріотизм він поєднував з лояльністю до монархії Габсбурґів, яка дала йому все: посаду професора ґімназії в Станиславові, перекладача молдавської мови в судах Станиславова і Чернівців і чи не першого адвоката в Чернівцях. У його випадку австрійські соціальні ліфти спрацювали сповна, що й пояснює його подвійну молдавсько-австрійську ідентичність.
Його син Дезидерій заснував потужну династію аптекарів. Якщо Олександр був греко-молда- ванином, Дезидерій, внуки Діонісій і Карл почувалися австрійськими німцями, то правнуки Діонісій-моло- дший, Ервіна і Марія – поляками. Матеріальна фортуна родини розквітла в Стрию. На це вказує історія благодійної діяльності її членів: якщо Олександр закуповував своїм учням школярське приладдя власним коштом, Дезидерій безкоштовно забезпечував школи Чернівців ліками, то Діонісій і Ервіна подарували дітям Стрия свою основну нерухомість. Поступове зростання родинного добробуту й пояснює австрій- ський патріотизм усіх її членів без винятку, незважаючи на ідентичність.
Ключові слова: Халбазаній, ґенеалогія Галичини, історія Буковини, історія ґімназій Галичини, історія медицини, історія аптек Галичини, адвокати Буковини, історіографія Молдови, історія Івано- Франківська, історія Чернівців, історія Стрия.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Ігор ЧОРНОВОЛ Томаш ВЛОХ
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.