ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ МЕДІАОСВІТИ В УКРАЇНІ ТА ПОЛЬЩІ ЗА УМОВ ЄВРОІНТЕГРАЦІЇ ОСВІТНЬОГО ПРОСТОРУ

Автор(и)

  • Любов Прокопів кандидат педагогічних наук, доцент, завідувач кафедри педагогіки та освітнього менеджменту імені Богдана Ступарика, Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника (м. Івано-Франківськ, Україна)
  • Мар’яна Деренюк аспірантка, Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника (м. Івано-Франківськ, Україна)

DOI:

https://doi.org/10.15330/msuc.2022.27.42-46

Ключові слова:

вища освіта, вища школа, особистість, етапи розвитку, медіапедагогіка, медіаосвіта, медіаграмотність, медіакультура медіакомпетентність, комунікації

Анотація

Стаття присвячена дослідженню особливостей розвитку медіаосвіти в Україні та Республіці Польщі. Розглянуто сутність поняття «медіаосвіти», необхідність її запровадження. Проаналізовано основні віхи розвитку медіаосвіти в Україні та Республіці Польщі, розкрито сучасний стан медіаосвіти в освітніх закладах досліджуваних країн. Визначено чинники розвитку медіаосвіти: пришвидшення змін у глобальній та національній економіці; міжнародні обов’язкові норми формування української системи освіти; невідкладність протидії інформаційній агресії. Здійснено умовну періодизацію розвитку медіаосвіти в Польщі. В Україні медіаосвіта в останні роки також набула особливої актуальності, що пов’язано з інформаційними війнами, які веде проти неї Росія. Розвиток медіаосвіти в Україні розпочався з часу отримання нею незалежності, хоча до 1992 р. перебував на загальному рівні розвитку медіаосвітніх теоретичних концепцій. На основі контент-аналізу визначено аспекти розвитку медіаосвіти та Польщі в їх відсотковому значенні: добір і аналіз великої кількості джерел інформації; правильний добір джерела інформації стосовно потреби; навчання альтернативних джерел інформації; усвідомлення того, що інформація може бути як правдивою, так і неправдивою; формулювання питань для достовірності отриманої інформації; перевірка правдивості інформації. Виокремлено перешкоди щодо запровадження медіаосвіти у вітчизняну освітню систему: недостатня кількість й інструменталізація навчально-методичних посібників та інтегрованого викладання з кожного предмета; недостатня кількість фахівців з медіаосвіти та недостатній рівень їхньої підготовки, практична відсутність медіа для школярів; відсутність легальної медіатеки (ресурсів). Визначено спільні особливості розвитку медіаосвіти в Україні та Республіці Польщі. Доведено важливість забезпечення системного характеру медіаосвіти. Проведено порівняльний аналіз стану розвитку медіаосвіти в Україні та Польщі.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-11-01

Як цитувати

Прокопів, Л., & Деренюк, М. (2022). ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ МЕДІАОСВІТИ В УКРАЇНІ ТА ПОЛЬЩІ ЗА УМОВ ЄВРОІНТЕГРАЦІЇ ОСВІТНЬОГО ПРОСТОРУ. Гірська школа Українських Карпат, (27), 42–46. https://doi.org/10.15330/msuc.2022.27.42-46

Номер

Розділ

ТЕОРЕТИКО-ПЕДАГОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ СУЧАСНОЇ ОСВІТИ

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають