Все ще націоналізм чи вже сепаратизм: політико-правове порівняння понять
Ключові слова:
сепаратизм, націоналізм, самовизначенняАнотація
В статті розглянуто різноманітні підходи до тлумачення понять «сепаратизм» і «націоналізм» як явища суспільно-політичного життя. На основі наукового аналізу політологічного та правознавчого матеріалу обʼєктивно розглянуто теоретичні засади для визначення поняття «сепаратизму» і «націоналізму», а також висвітлено їх схожі та відмінні риси з точки зору політологічного та правознавчого підходів.
Оскільки в сучасному світі майже відсутні моноетнічні держави, часто націоналізм стає основою досить радикальної політики окремих етносів, що прагнуть отримати більше прав або й зовсім відокремитися від титульної держави і створити власну, що, так чи інакше, породжує нові тенденції міжнародних відносин ‒ сепаратизм. Саме часте нерозуміння етимології даних понять та їх означення виникають проблеми із правильним політологічним та юридичним трактуванням та виробленням єдиної національної політики в рамках окремих держав та інституцій.
Нерозуміння понять «сепаратизм» і «націоналізм» можуть призводити до необдуманої та нецілеспрямованої етнонаціональної державної політики, що, в тій чи іншій мірі, є потенційною загрозою національним інтересам будь-якої держави.