Особливості Конституційно-Правової Відповідальності У Конституційному Провадженні України
Ключові слова:
судове провадження, конституційне провадження, Конституційний Суд України, учасники провадження, учасники конституційного провадження, правовий статус, правовий статус учасників конституційного провадження, конституційно-правова відповідальність, конституційно-правова відповідальність учасників конституційного провадження.Анотація
У статті автор обґрунтовує думку про те, що проблематика конституційно-правової відповідальності є невід’ємним складовим елементом правового статусу учасників конституційного провадження в Україні. Це, одного боку, пов’язане з правами та обов’язками учасників зазначеного виду провадження, а з іншого боку - стан реалізації заходів такої відповідальності впливатиме на ефективність самого конституційного провадження та на ступінь захисту законних інтересів учасників зазначеного провадження. Саме тому зазначене питання відзначається актуальністю та практичною значимістю.
На переконання автора, ключовими методологічними засадами у питаннях визначення кола суб’єктів конституційно-правової відповідальності в конституційному провадженні є наявність спеціального конституційно-правового статусу. З числа учасників зазначеного провадження такий статус має лише Конституційний Суд України, а також його органи та судді. Іншим важливим питанням, яке пов’язане з детермінацією конституційно-правової відповідальності, є питання про позитивний (перспективний) та негативний (ретроспективний) аспекти даного виду відповідальності у конституційному провадженні.
Враховуючи вищесказане, автор відстоює думку про те, що перспективний та ретроспективний аспекти конституційно-правової відповідальності також можна поєднати і при дослідженні правового статусу учасників конституційного провадження. Він виділяє наступні аспекти: 1) позитивна та негативна конституційно-правова відповідальність Конституційного Суду України; 2) позитивна та негативна конституційно-правова відповідальність органів Конституційного Суду України; 3) позитивна та негативна конституційно-правова відповідальність суддів Конституційного Суду України.
За результатами дослідження зроблено висновки, що у законодавстві належним чином відображена лише індивідуальна негативна відповідальність суддів Конституційного Суду України, а колегіальна (колективна) негативна конституційно-правова відповідальність органів Конституційного Суду України потребує додаткової регламентації. Саме тому пропонується у Закону України «Про Конституційний Суд України» передбачити окремий розділ, у якому слід системно поєднати механізми індивідуальної та колегіальної відповідальності у конституційному провадженні.