Адміністративні послуги в правовій системі України
DOI:
https://doi.org/10.15330/apiclu.59.154-167Ключові слова:
адміністративні послуги, публічні послуги, приватні послуги, послуги, публічне адмініструванняАнотація
Стаття присвячена характеристиці місця адміністративних послуг серед відносин правового регулювання. Описує зв’язок адміністративних послуг з послугами та спільні риси всіх правовідносин з надання послуг. Також надається характеристика особливостей адміністративних послуг, за якими їх можна виокремити з поміж інших публічних послуг.
Адміністративні послуги є видом публічних послуг, результатом здійснення владних повноважень суб’єкта їх надання за заявою фізичної чи юридичної особи, що спрямований на набуття, зміну або припинення прав та/чи обов’язків особи заявника відповідно до закону.
Публічні (публічноправові) послуги – вид послуг, який надається представниками публічної влади (органами державної влади та місцевого самоврядування або/та за рахунок публічних коштів (коштів державного чи місцевих бюджетів). Поділ послуг на публічні та приватні пов’язаний з відповідними правовими підсистемами в системі права.
Інститут адміністративних послуг входить до адміністративного права України, як публічної, фундаментальної галузі права, що має сучасним предметом вивчення публічне адміністрування.
Адміністративні послуги наділені властивостями та характеристиками послуг і публічних послуг, але мають специфічні ознаки, що дозволяють їх ідентифікувати. Це те, що по-перше, суб’єктом надання адміністративних послуг є службовець публічної адміністрації в повноваженнях якого зазначено обов’язок їх надання; по-друге – на процедуру їх надання поширюється дія Закону України «Про адміністративні послуги».
Серед видів адміністративних послуг можна виділити державні та муніципальні; дозвільні, реєстраційні, соціально-захисні.
Дозвільні адміністративні послуги – це надання дозволів, ліцензій, узгодження маршрутів тощо. Реєстраційні адміністративні послуги пов’язані з внесенням інформації в офіційні публічні реєстри/кадастри. Соціально-захисні адміністративні послуги – це отримання спеціальних адміністративно-правових статусів, що надають право на виплати, компенсації, пільги, переваги тощо.
В сучасних умовах при наданні адміністративних послуг активно використовуються інформаційні технології на основі принципу електронного урядування.