Голокост та його розслідування у Староушицькому районі Кам’янець-Подільської області (1942-1943)

Автор(и)

  • А.В. Семенюк-Прибатень
  • Ю.А. Хоптяр

DOI:

https://doi.org/10.15330/apiclu.61.4.67-4.78

Ключові слова:

гетто, євреї, злочини, колаборанти, комісія, насилля, нацисти, окупаційна влада, окупована територія, режим терору

Анотація

Аналізується процес Голокосту у Староушицькому районі Кам’янець-Подільської області. Досліджуються причини та механізми розстрілів єврейського населення у зазначеній місцині, Зокрема, відразу після вторгнення німецьких нацистських загарбників 22 червня 1941 р. бійці і командири РСЧА чинили героїчний опір на всіх фронтах у тому числі на Поділлі, однак ворог швидко просувався на схід. 7 липня 1941 р. війська Вермахту з’явилися у містечку Стара Ушиця. З першого дня окупації озвірілі нацистські загарбники почали грабувати населення Старої Ушиці та району, розпочався важкий період окупації.
Проаналізовано документи і матеріали, що дають вельми повну картину щодо хронології, механізмів втілення та методів Голокосту в зазначених географічних межах.
Досліджено, на підставі розслідування, фрагмент періоду нацистської окупації у Староушицькому районі Кам’янець-Подільської області. Встановлено що, реалізовуючи антилюдську політику панування у планетарному масштабі, нацисти з особливою ненавистю взялися винищувати євреїв, комуністів, комсомольців, та інших. Голокост у цій політиці займав особливе місце, оскільки практично в кожному районному центрі проходили масові вбивства євреїв. Особливістю винищення євреїв у Староушицькому районі стала відсутність гетто, що пояснюється досить компактним проживанням єврейства.
Авторами визначено час, місце та методи масових розстрілів євреїв на вказаній території. У довоєнний період у Старій Ушиці, за нашими підрахунками, проживало близько 3 тис. євреїв. Часом розправи над мирним єврейським населенням нацистами було обрано, спочатку, першу декаду вересня 1942 р. (один із епізодів). Місцем розстрілів виявилась балка, що у 1-1,5-х км західніше від Старої Ушиці, поблизу (праворуч) шосе на Кам’янець-Подільський. Встановлено також жахливий механізм Голокосту, намагання приречених врятуватися тощо. Важливим здобутком дослідження, елементом наукової новизни, вважаємо наведений перелік прізвищ осіб що безпосередньо причетні до скоєння воєнних злочинів, зокрема Голокосту. В результаті дослідження зроблено висновок про те, що у Староушицькому районі було знищено понад 3 тис. чол.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-02-28

Номер

Розділ

Теоретичні, порівняльні, філософські та історичні засади правого регулювання