Авторські права на службові твори, створені науково-педагогічними працівниками
DOI:
https://doi.org/10.15330/apiclu.62.2.1-2.10Ключові слова:
авторське право, службовий твір, майнові права, немайнові права, науково-педагогічний працівник, роботодавецьАнотація
Стаття присвячена дослідженню нормативних підходів щодо авторських прав науково-педагогічних працівників на службові твори у зв’язку із прийняттям 1 грудня 2022 року нового Закону України «Про авторське право і суміжні права». В роботі проведено порівняльний аналіз дефініції поняття «службовий твір» за чинним законодавством із нормами законодавства, яке було чинним до 1 січня 2023 року, визначено на які твори, створені науково-педагогічними працівниками поширюється правовий режим службового твору.
Встановлено, що чинним законодавством закріплена презумпція належності майнових прав закладу вищої освіти на службовий твір, створений науково-педагогічним працівником. Якщо в трудовому договорі (контракті) відсутня умова про зміну цієї презумпції, то це можна зробити, уклавши цивільно-правовий договір, сторонами якого виступають заклад вищої освіти і науково-педагогічний працівник. Зроблено висновок про необхідність доповнення трудового договору (контракту) умовою щодо майнових прав науково-педагогічного працівника на службові твори. Звернено увагу на те, що сьогодні суб’єкт авторського права знак правової охорони (©) може використовувати тільки для позначення своїх майнових прав. Проведене дослідження не вичерпує усіх проблемних аспектів тематики дослідження. Перспективу її подальшого вивчення вбачаємо у вирішенні питань, які стосуються реалізації авторських прав у цій сфері.Стаття присвячена дослідженню нормативних підходів щодо авторських прав науково-педагогічних працівників на службові твори у зв’язку із прийняттям 1 грудня 2022 року нового Закону України «Про авторське право і суміжні права». В роботі проведено порівняльний аналіз дефініції поняття «службовий твір» за чинним законодавством із нормами законодавства, яке було чинним до 1 січня 2023 року, визначено на які твори, створені науково-педагогічними працівниками поширюється правовий режим службового твору.
Встановлено, що чинним законодавством закріплена презумпція належності майнових прав закладу вищої освіти на службовий твір, створений науково-педагогічним працівником. Якщо в трудовому договорі (контракті) відсутня умова про зміну цієї презумпції, то це можна зробити, уклавши цивільно-правовий договір, сторонами якого виступають заклад вищої освіти і науково-педагогічний працівник. Зроблено висновок про необхідність доповнення трудового договору (контракту) умовою щодо майнових прав науково-педагогічного працівника на службові твори. Звернено увагу на те, що сьогодні суб’єкт авторського права знак правової охорони (©) може використовувати тільки для позначення своїх майнових прав. Проведене дослідження не вичерпує усіх проблемних аспектів тематики дослідження. Перспективу її подальшого вивчення вбачаємо у вирішенні питань, які стосуються реалізації авторських прав у цій сфері.