Розгляд сімейних справ за правилами спрощеного позовного провадження: огляд судової практики та тенденції змін

Автор(и)

  • М.В. Логвінова
  • М.М. Остап'як

DOI:

https://doi.org/10.15330/apiclu.63.2.1-2.18

Ключові слова:

диференціація цивільного судочинства, малозначні справи, позовне провадження, сімейні спори, спрощене провадження, спрощені судові процедури, справи незначної складності, судовий розгляд сімейних спорів

Анотація

Стаття присвячена особливостям реалізації права на звернення до суду за захистом сімейних прав та інтересів кожного учасника сімейних відносин.
Національне процесуальне законодавство визначає, що право на судовий захист сімейних прав реалізовується шляхом звернення до суду та здійснення правосуддя за правилами цивільного судочинства в позовному провадженні (загальному або спрощеному позовному провадженні), в наказному та окремому провадженнях. При цьому автори звертають увагу на законодавчій можливості вирішувати тотожні сімейні спори як в порядку позовного провадження, так і наказного. Законодавці країн членів ЄС різноманітно регулюють питання розгляду сімейних спорів в цивільному судочинстві: із можливістю застосування спрощеної процедури; створення спеціалізованих судів, які розглядають сімейні спори; розгляду сімейних спорів тільки за ординарною процедурою.
Зокрема неоднозначним є віднесення законодавцем справ про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів, зміну способу їх стягнення, якщо такі вимоги не пов’язані із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) до категорії малозначних. Адже такі спори мають вагоме значення як для сторін (які намагаються захистити особисті права пов’язані з батьківством/материнством), так і судом (для якого кожна справа є унікальною і потребує ретельного дослідження). Саме на суд покладається обов’язок визначення порядку розгляду сімейних спорів, який активно застосовує дискреційні повноваження в рамках спрощеного позовного провадження, попри клопотання сторін та їхнього бажання скористатися максимально усіма засобами захисту.
Швидке вирішення сімейних спорів судом часто є необхідним для ефективного забезпечення прав і свобод учасників сімейних правовідносин. Проте необхідно гарантувати реальне дотримання основних принципів судочинства вирішення відповідних спорів та мінімізувати наявність оціночних категорій в ЦПК України щодо розгляду сімейних справ.

Опубліковано

2023-09-14