Спрощені провадження в цивільному процесі Польщі
DOI:
https://doi.org/10.15330/apiclu.63.4.1-4.8Ключові слова:
спрощене позовне провадження, електронне наказне провадження, справи незначної складності, цивільний процес Польщі, право країн-членів ЄС, порівняльне право, диференціація цивільного судочинстваАнотація
Стаття присвячена спрощеному провадженню та електронному наказному провадженню в праві Польщі. Зазначається, що роль прискорених (спрощених) проваджень в практиці цивільного та господарського судочинства є доволі суттєвою, про що свідчить не лише кількість справ, розглянутих в прискореному провадженні, а й кількість рішень, які постановлені у відповідному порядку.
Автором відзначається, що в 2019 р. відбулися достатньо суттєві зміни, зміст яких зводиться до розширення предметного каталогу справ, які розглядаються в порядку спрощеного провадження. До цього цей порядок був призначений виключно для позовів, що виникають із зобов’язальних правовідносин договірного характеру. Цивільні справи, що виникають із позадоговірних зобов’язань, розглядалися на загальних засадах.
Констатується, що в господарських справах положення про спрощене провадження застосовуються тією мірою, якою вони не суперечать положенням розділу про особливості провадження в господарських справах. При чому відповідне застереження законодавцем закріплено саме по відношенню до національних спрощених процедур та не стосується наднаціональних (європейська процедура вирішення дрібних спорів, європейське наказне провадження). Таким чином, застосовано диференційований підхід.
Відзначається, що запровадження електронного судового провадження в польському цивільному процесі стало суттєвим кроком вперед у цифровізації всієї системи судочинства, а нормативні документи щодо нього, як підтверджено практикою, встановлюють новий правовий та ІТ-стандарт для подальшої цифровізації.
Підсумовується, що електронне наказне провадження є особливим різновидом «звичайного» наказного провадження. Відмінності випливають не з цілей і функцій цього провадження, а з формальних причин, які є наслідком прийнятих способів комунікації сторін із судом і органом виконавчої служби, а також вручення наказів та судових рішень в електронному вигляді та архівування матеріалів справи в електронному вигляді.