Втручання в діяльність захисника (адвоката) чи представника особи: кримінально-правовий та кримінологічний вимір.
DOI:
https://doi.org/10.15330/apiclu.63.1.95-1.105Ключові слова:
захисник, адвокат, представник особи, втручання в діяльність захисника чи представника особи, кримінальна відповідальність, втручання, правнича допомога.Анотація
У статті проводиться аналіз кримінально-правової та кримінологічної характеристики кримінального правопорушення, передбаченого ст. 397 КК України. Зауважено, що дане кримінально-протиправне посягання має складну структуру безпосереднього об’єкту, оскільки втручання в діяльність захисника перешкоджають реалізації не лише права особи на захист, але права на отримання правової допомоги, на підставі чого пропонується безпосереднім об’єктом у складі втручання в діяльність захисника визначати суспільні відносини, які існують у зв’язку із діяльністю, виконанням обов’язків та забезпеченням прав і законних інтересів певних суб’єктів.
Вказується, що з об’єктивної сторони досліджуване кримінально-каране посягання виражається у вчиненні в будь-якій формі втручання у здійснення правомірної діяльності захисника чи представника особи по наданню правової допомоги або порушенні встановлених законом гарантій їх діяльності та професійної таємниці. Висловлюється припущення, що дане посягання можливе виключно за умисної форми вини з метою перешкодити, змінити чи припинити надання правової допомоги і саме таке спрямування кримінально караної діяльності і є метою в складі даного правопорушення.
У рамках статті було проаналізовано окремі офіційні статистичні дані щодо кримінальних правопорушень у сфері втручання в діяльність захисника, адвоката чи представника особи та результатів їх розслідування, що визначають існування проблем у вказаній сфері за період з 2015 року по червень 2023 року включно. Доводиться, що механізм захисту професійної діяльності захисників (адвокатів) в Україні є неефективним, що істотно знижує можливості для ефективного захисту прав і свобод громадян та суспільних інтересів. Визначена проблематика потребує більш масштабних наукових досліджень із відповідним обґрунтуванням та розробкою більш дієвих механізмів захисту діяльності захисників (адвокатів) та представників особи.