Діяльність командитних товариств в Україні
DOI:
https://doi.org/10.15330/apiclu.63.2.35-2.42Ключові слова:
корпоративні відносини, корпоративні права, командитне товариство, корпоративне право, право Польщі, право Німеччини, вкладник товариства, засновницький договірАнотація
В статті заначається, що задля ефективного ведення бізнесу суб’єкти господарювання обирають найбільш гнучкі та ефективні організаційно-правові форми в залежності від виду їх діяльності. Сучасні реаліїї доводять, що на жаль, командитні товариства давно вийшли із лідерів видів господарських товариств. Саме відсутність заохочувальних державних програм, законодавчої систематичності та інших правових аспектів командитні товариства вкрай рідко зустрічаються. Незважаючи на той факт, що акціонерні товариства та товариства з обмеженою відповідальністю користуються більшою популярністю, в тому числі у країнах з розвиненою ринковою економікою, однак це не означає, що організаційно- правова форма командитного товариства може бути залишена поза увагою, адже вона необхідна для задоволення практичних потреб у здійсненні за необхідності господарської діяльності на основі переважно договірних умов. Командитне товариство є представником організації середнього і малого бізнесу в Україні, що повинно стрімко розвиватися.
Констатується, командитні товариства набули стрімкого поширення на початку ХХ ст. Однак із трансформацією корпоративного національного законодавства відбулася зміна пріоритетів. Товариств з обмеженою відповідальністю суб’єкти господарювання стали обирати саме цю нову форму товариства, враховуючи її переваги щодо обмеження їхнього ризику. Втім інтерес до командитного товариства не втрачався. При існуючому розмежуванні господарських товариств на товариства - об’єднання капіталів та товариства - об’єднання осіб, командитне товариство є найбільш яскравим представником персональних об’єднань.
Вбачається за доцільне врахувати досвід зарубіжних країн і звернути увагу на такі окремі моменти, як : учасники товариства, які ведуть справи товариства (або виконавчий орган командитного товариства) можуть здійснювати дії, необхідні для поточної господарської діяльності командитного товариства, а для здійснення дій, які виходять за межі поточної господарської діяльності, необхідне рішення загальних зборів учасників товариства;
запровадити солідарну відповідальність за зобов’язаннями командитного товариства посадових осіб учасників, що є юридичними особами тощо.
У науковій статті досліджено особливості діяльності командитних товариств в Україні. Автором визначено і переваги, і недоліки такої форми господарювання як командитне товариство; окреслено можливості відродження їх функціонування та внесення певних пропозицій.