Сучасні тенденції модернізації корпоративного права Польщі

Автор(и)

  • О.С. Олійник

DOI:

https://doi.org/10.15330/apiclu.63.4.32-4.39

Ключові слова:

право Польщі, командитне товариство, командитно-акціонерне товариство, юридична особа, суб’єкти права, організаційно-правова форма юридичних осіб, товариство, підприємницьке товариство

Анотація

В статті аналізуються останні тенденції реформування корпоративного права Польщі. Основний акцент приділений системі господарських товариств та аналізу не стільки альтернативних форм товариств, як різновидів їх класичних типів, пристосованих до потреб сучасної економіки (просте акціонерне товариство, командитно-акціонерне товариство).
Автор обґрунтовує, що в умовах розпочатого процесу інтеграції України до ЄС актуальним є врахування досвіду інших європейських країн, що набули членство в Європейському Союзі. Особливо доречним видається врахування досвіду Польщі, оскільки серед країн-членів ЄС перед польським законодавцем поставали ті самі виклики: переформатування економіки у відповідності з новими ринковими умовами, приватизація, скасування соціалістичного законодавств тощо.
Стверджується, що важливою особливістю польського корпоративного законодавства є поділ на товариства осіб та товариства капіталу. Ця лінія розмежування відповідає моделі, відомій у більшості сучасних юрисдикцій, і вона була розроблена правовою доктриною з появою теорії правосуб’єктності.
Особлива увага приділена командитно-акціонерному товариству та простому акціонерному товариству. Наголошується на тому, що подвійне оподаткування прибутку КАТ нівелювало основну перевагу останнього. Тому насьогодні КАТ не користуються популярністю в процесі провадження існуючої чи реєстрації нової підприємницької діяльності. А просте АТ є потенційно ефективною правовою формою бізнесу перш за все для технологічних компаній.
Автор робить висновок, що в корпоративному праві Польщі було здійснено декілька спроб запропонувати ринку ефективний інструмент залучення акціонерного капіталу (командитне товариство на акціях, просте акціонерне товариство). Однак жоден із них поки-що не виправдав очікувань. Втім такі спроби є підтвердженням того, що система господарських товариств є динамічним явищем та періодично потребує модернізації у відповідності з соціально-економічними потребами конкретної держави.
Підсумовується, що досвід правового регулювання різновидів акціонерного товариства варто врахувати при подальших змінах в акціонерному праві України, в тому числі в рамках рекодифікації Цивільного кодексу України.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-09-14

Номер

Розділ

Теоретичні, порівняльні, філософські та історичні засади правого регулювання