good neighborliness, right of neighborhood, legal regime of land, exercise of rights to land, restriction of rights to land, land legal relations, land use

Автор(и)

  • Ігор Мироненко

DOI:

https://doi.org/10.15330/apiclu.65.3.1-3.10

Ключові слова:

добросусідство, право сусідства, правовий режим земель, здійснення прав на землю, обмеження прав на землю, земельні правовідносини, землекористування

Анотація

В даній статті розглядаються питання про правову природу положень інституту добросусідства (права сусідства) та їх місце у системі регулювання правового режиму земель в Україні.
Положення глави 17 ЗК України містять систему спеціальних правил щодо регламентації відносин власників та землекористувачів сусідніх земельних ділянок, які становлять інститут добросусідства (права сусідства). Ці положення мають цивілістичне походження та речово-правову природу, а сам інститут добросусідства (права сусідства) має переважаючий приватноправовий характер.
За своїм змістом (сутністю) положення про добросусідство (право сусідства) є правовими обмеженнями, що спрямовані на запобігання конфліктів і врівноважування інтересів власників та землекористувачів сусідніх земельних ділянок шляхом утримання їх поведінки у певних правових рамках через використання різних способів правового регулювання (заборон, зобов’язань, дозволів). Вони закріплюють систему прав та обов’язків, якими в рівній мірі наділяються усі суб’єкти земельних сусідських відносин один щодо іншого, проте не наділяють їх жодними додатковими права на землю (земельні ділянки).
Відповідно до доктрини і практики правового регулювання зарубіжних держав, положення про добросусідство (право сусідства) регламентують такі аспекти сусідських відносин, як: перенесення окремих наслідків землекористування на сусідні земельні ділянки; перетворення та забудова земельної ділянки, що впливає на сусідні ділянки; правовий режим рослин, що ростуть на межі чи поблизу неї, а також їх плодів; регулювання стоків вод на сусідні земельні ділянки; облаштування огорож та їх правовий режим; встановлення (відновлення) меж суміжних земельних ділянок.
Правила про добросусідство (право сусідства) є складовою правового режиму землекористування в Україні, оскільки запроваджують додаткові правові обмеження, які є обов’язковими для усіх власників земельних ділянок та землекористувачів.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-04-16

Номер

Розділ

Охорона навколишнього природного середовища. Природоресурсне право