Правові аспекти грантового фінансування як інструменту реалізації державної політики у сфері інновацій

Автор(и)

  • Любомир Зінич
  • Василь Зінич

DOI:

https://doi.org/10.15330/apiclu.65.1.31-1.42

Ключові слова:

грантове фінансування, фінансова підтримка, бюджетне фінансування, державна політика, інноваційні проєкти

Анотація

У статті досліджується грантове фінансування та його значення для розвитку інновацій у різних сферах. Авторами наголошується на необхідності запровадження прозорих і справедливих процесів розподілу грантів, чітких цілей та показників ефективності, відкритої та доступної інформації про програми для пом’якшення потенційних ризиків, створення сприятливих умов для інновацій, економічної конкурентоспроможності та сталого розвитку України.
Визначено поняття «гранту» відповідно до українського законодавства і надано характеристики грантів, такі як цільове призначення, конкурсний відбір, фінансові обмеження, вимоги до звітності та регулярність розподілу.
У статті розглянуто успішні грантові проєкти у сфері працевлаштування та підприємництва, а саме: «єРобота», «Власна справа» — програми надання мікрогрантів фізичним особам для відкриття власного бізнесу. Ці програми створили тисячі нових робочих місць і підтримують розвиток та впровадження інноваційних бізнес-ідей.
Крім того, визначено різні аспекти грантової програми «Культура. Регіони». Ця програма спрямована на підтримку інноваційних проєктів і просування креативних підходів у культурній сфері. Вона також сприяє розвитку культурних ініціатив на регіональному рівні та впровадженню інноваційних технологій, збереженню й популяризації культурної спадщини.
Проаналізовано грантові програми, пов’язані з цифровою трансформацією освіти. Ці програми мають на меті прискорити процес цифровізації в Україні та забезпечити освіту й ресурси для фахівців у цифровій трансформації. Вони охоплюють широкий спектр аспектів: від розробки цифрових стратегій до впровадження цифрової інфраструктури та сприяння цифровій освіті.
Отже, грантові програми відіграють важливу роль у сприянні інноваціям у різних сферах, зокрема в культурній, освітній та підприємницькій. Вони надають фінансову підтримку й ресурси для розробки та впровадження інноваційних підходів, технологій і досліджень. Ці програми сприяють загальному інноваційному розвитку економіки країни та досягненню цілей національної політики в різних секторах.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-04-16

Номер

Розділ

Публічне право. Політика в сфері боротьби зі злочинністю