Правові основи публічного адміністрування зовнішньоекономічної діяльності в Україні
DOI:
https://doi.org/10.15330/apiclu.65.1.107-1.119Ключові слова:
зовнішньоекономічна діяльність, публічна адміністрація, квотування зовнішньоекономічної діяльності, ліцензування зовнішньоекономічної діяльності, суб’єкти зовнішньоекономічної діяльностіАнотація
У науковій статті розкривається поняття публічного адміністрування зовнішньоекономічної діяльності в Україні. Це врегульована адміністративно-правовими нормами діяльність уповноважених органів управління (публічної адміністрації) у зовнішньоекономічних відносинах щодо забезпечення збалансованості економіки та рівноваги внутрішнього ринку України, стимулювання прогресивних структурних зрушень в економіці, регулювання зовнішньоекономічних відносин суб’єктів, створення максимально сприятливих умов для залучення економіки України в систему світового поділу праці та наближення її до ринкової економіки розвинених зарубіжних країн.
Право на здійснення зовнішньоекономічної діяльності (ЗЕД) мають усі суб’єкти незалежно від форми власності та інших ознак. Видами зовнішньоекономічної діяльності в Україні є зовнішньоторговельне, економічне, науково-технічне співробітництво, спеціалізація та кооперування у сфері виробництва, науки і техніки, економічні зв’язки у сфері транспорту, будівництва, страхування, експедирування, кредитування, розрахункових операцій та надання різноманітних послуг.
Принципи ЗЕД є основними керівними ідеями, які лежать в основі цієї діяльності. До принципів зовнішньоекономічної діяльності належать: суверенітет народу України у здійсненні зовнішньоекономічної діяльності, свобода зовнішньоекономічної підприємницької діяльності, правова рівність і недискримінація, верховенство права, захист інтересів суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності, еквівалентність обміну та ін.
Правове регулювання зовнішньоекономічної діяльності здійснюється відповідно до законодавства України і передбачає:
- акти тарифного та нетарифного регулювання, що здійснюються державними органами України в межах їх компетенції.
- Економічні заходи оперативного регулювання (валютно-фінансове, кредитне, ліцензування (в тому числі квотування) зовнішньоекономічних операцій, контроль цін).
- Рішення недержавних органів управління економікою, які приймаються відповідно до їх установчих документів.
- Правочини, що укладаються між суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності, здійснюються відповідно до законодавства України.
Суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності в Україні є: фізичні особи, юридичні особи (зареєстровані в Україні, у тому числі з іноземним капіталом, спільні підприємства), їх об’єднання, філії та представництва юридичних осіб іноземних держав в Україні; державні замовники у сфері оборони та інше.