СУЧАСНІ ПІДХОДИ ДО ФІНАНСОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ІННОВАЦІЙНОГО РОЗВИТКУ АГРАРНОГО СЕКТОРУ
DOI:
https://doi.org/10.15330/apred.1.15.80-87Ключові слова:
фінансування, інновації, моделі, інноваційний розвиток, аграрний секторАнотація
В умовах реформування аграрного сектору перед Україною постає проблема вибору стратегії інноваційного розвитку та джерел її фінансування. Метою дослідження є теоретичне обґрунтування науково-методичних підходів і практичних рекомендацій щодо концепції фінансового забезпечення інноваційного розвитку аграрного сектору.
У процесі дослідження монографічний метод дозволив зазначити, що в країнах з сировинною економікою низький попит на інновації, тобто відсутність конкурентного промислового виробництва, не створює бази для формування інноваційного середовища та потенційних споживачів інновацій. Домінування видів діяльності зі спадною віддачею зумовлює реалізацію моделі за якої суспільні фінанси повинні направлятися на реалізацію в аграрному секторі завдань щодо його сталого розвитку в умовах зростаючого попиту на продукти харчування та необхідності збереження родючості ґрунту, розробку механізмів пріоритетного фінансування та реалізації цих завдань.
Розглянуто сучасні підходи до фінансування інноваційного розвитку. Зазначено, що в сировинних економіках інновації направлені на збільшення видобутку сировини та вирощування сільськогосподарських культур, на які є попит на міжнародних ринках. Домінування видів діяльності зі спадною віддачею не дозволяє фінансувати інноваційний розвиток належним чином, як зі сторони держави, так і зі сторони потенційних споживачів інноваційних продуктів. Запропоновано для аграрного сектору України поєднання двох моделей, коли модель “держава інвестор” використовується в інноваціях, які мають в більшій мірі суспільний ефект (наприклад екологічні інновації) і, навпаки, модель “держава-регулятор” в інноваційній діяльності, що має яскраво виражений економічний ефект. Окреслено специфіку інноваційних процесів в аграрному секторі. Проаналізовано сучасні підходи до фінансового забезпечення інноваційного розвитку та фактори, які негативно впливають на розвиток агроінновацій в Україні.
Посилання
2. Kolodiziev, O. M. Methodological principles of financial support for management of innovative development of the economy:monograph, VD “INZhEK”, 2009.
3. Kyrylenko, O. P. Finance, Ekonomichna dumka, 2009.
4. Krysalnyi, O.V. “Organizational and economic features of innovation activity.” Ekonomika APK, vol. 8, 2005, pp.10-13.
5. Olson, M. Power and Prosperity Outgrowing Communist and Capitalist Dictatorships, Novoe izdatel'stvo, 2012.
6 Swinnen Johan, F. M. “Аgricultural credit problems and policies during the transition to a market economy in central and eastern Europe.” Agricultural Economics. Katholieke Universiteit Leuven, www.agr.kuleuven.ac.be/aee/clo/prgwp/PRG-WP06.PDF. Accessed 11 Sept. 2019.
7.Ghorskyi, M. “How to repair "innovative lift.” Forbes, www.forbes.ru/mneniya-column/idei/239647-kak- otremontirovat-innovatsionnyi-lift. Accessed 11 Oct. 2019.
8.Ghorskyi, M. “Development Models SSI and DDI.” POLIT.RU, polit.ru/article/2013/12/17/ps_innov_1/ Accessed 11 Sept. 2019.
9. Kyrdyna, S. Gh. “Institutional models of financing the real sector.” Zhurnal Novoj ekonomycheskoj assocyacyy, 2, 2013. pp.129-157.
10. Sabluk, P.T. Innovative activities in the agrarian sector: the institutional aspect: monograph, NNC IAE, 2010.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).