ІННОВАЦІЙНИЙ РОЗВИТОК УКРАЇНИ ТА ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА У ВОЄННИЙ ПЕРІОД
DOI:
https://doi.org/10.15330/apred.2.20.187-200Ключові слова:
інновації, інноваційний розвиток, інноваційна діяльність, інноваційні проєкти, воєнний періодАнотація
Темою статті є «Інноваційний розвиток України та Івано-Франківська у воєнний період». Стаття присвячена виявленню основних тенденцій та особливостей інноваційного розвитку України та Івано-Франківська у воєнний період, в цьому і полягає новизна роботи.
Для проведення дослідження в науковій роботі використовувалися методи: аналізу і синтезу – для аналізу інноваційного розвитку України, табличний метод – для аналізу лідерів інноваційних економік за групами доходів, статистичного аналізу - для оцінювання інноваційної спроможності України за 2019-2023 рр., графічний - для візуалізації висновків.
Доведено, що військові дії на території України значно посилили процеси деградації інноваційних перетворень в Україні. Огляд аналітичної інформації свідчить про те, що Україна «з’їхала» вниз в своїх показниках інноваційного розвитку в порівнянні з 2019 роком, що свідчить про зменшення інноваційної та науково-технологічної діяльності. Проте з 2022 року спостерігається покращення в цьому напрямку. Припущено, що ріст інноваційної діяльності був викликаний повномасштабною війною Росії проти України, де Україна повинна знаходити інноваційні підходи, рішення для релокації бізнесів із зони бойових дій, та розробляти і впроваджувати інновації на полі бою.
Обгрунтована актуальність розвитку концепції міста майбутнього, де інновації реалізуються у вигляді Смарт-міста. Таке місто не лише стає платформою для технологічних досягнень, але й сприяє активному обміну інформацією між науковою громадськістю та жителями. В цьому контексті Івано-Франківськ з урбаністичною лабораторією «Metalab», платформою «Тепле Місто», інноваційним центром «Промприлад. Реновація» є дуже сприятливим містом для розвитку інноваційного бізнесу. Це особливо актуально в той час, коли велика кількість підприємств Сходу та Центру здійснюють релокацію на Захід України.
Доведено, що ініціативи, такі як Metalab, є ключовим аспектом сучасного розвитку міст. Вони відображають нахил до новаторського підходу у вирішенні проблем та створенні комфортного середовища для жителів у містах. Metalab — це і спільнота, об’єднана інтересом до життя міста, бажанням пізнавати й поліпшувати міське середовище, і фізичний майданчик для спілкування, урбаністичних досліджень і подій, проєкти якої перетинаються і підсилюють одне одного. Обгрунтовано, що через свої проєкти Metalab активно сприяє розвитку міста.
Відзначено, що проєкт «Нова економіка Івано-Франківська», який втілюється через Metalab, є важливим кроком до розбудови інноваційної діяльності в Івано-Франківську. Цей проєкт з допомогою партнерства з міським виконавчим комітетом та іншими організаціями-партнерами активно займається просуванням ідеї інноваційного простору в місті, та для подальшого покращення комунікації підприємців та науковців між собою, що призведе ще до розвитку креативних ідей, полегшить ведення бізнесу. Загалом це сприяє покращенню економічної ситуації в Івано-Франківську, що підтверджує практичну значимість роботи.
Посилання
Perminova, S., Sitnik, N., & M. Chuprina. “Innovative activity in Ukraine during the period of military aggression: trends and prospects.” Economics and Society, no. 59, 2024, https://doi.org/10.32782/2524-0072/2024-59-62. Accessed 30 Apr. 2024.
Bila, I.S., Posna, V.S., & O.O.Shevchenko. “Innovative development as a factor of post-war economic reconstruction in Ukraine.” eKMAIR, ekmair.ukma.edu.ua/server/api/core/bitstreams/57af8ce3-6d49-43c1-a00e-9ebf9b9f1b5e/content Accessed 24 Apr. 2024.
Yatskevich, I. V. “Innovation policy of Ukraine in the post-war period”. Economics and Society, no. 39, 2022, economyandsociety.in.ua/index.php/journal/article/view/1392/1342. Accessed 20 Apr., 2024.
Bai, S., & V.Yelyseyev. “Innovative changes as a means of survival in conditions of martial law”. In Challenges and prospects of innovation activity development in Ukraine: challenges of wartime: proceedings of the XIV International Business Forum, Kyiv, State Trade and Economic University, 2023, pp. 16-18.
Bunyak, N.M. Innovative Management: Lecture Notes. Lutsk, Lesia Ukrainka Eastern European National University, 2022.
Mykityuk, P.P. Innovative Management: Textbook for Students of Higher Education Institutions. Ternopil, Ternopil National Economic University, 2019.
Filyppova, S.V. “Innovative strategies and innovative technologies.” Academia, www.academia.edu/84812026/Innovative_strategies_and_innovative_technologies?sm=b. Accessed 30 Apr., 2024.
Yevtushevska, O. V. «The role of innovative technologies in the development of society». Investments: Practice and Experience, no. 21, 2013, pp. 14-16.
Vorona, A. V. “Global factors influencing the innovative development of the national economy”. Economics. Finance. Law, no. 3/1, 2020, pp. 32–36.
«Information materials on the state of innovation activity.» Gov.ua, www.me.gov.ua/Documents/Detail?lang=uk-UA&id=69b9a9bf-5fbc-4035-8c0f-ac26b853c0eb&title=InformatsiiniMaterialiSchodoStanuInnovatsiinoiDiialnosti. Accessed 9 Apr. 2024.
«Global Innovation Index.» Wipo, www.wipo.int/portal/en/. Accessed 30 Apr. 2024.
Moizes, Yu. “Who Builds The City of Tomorrow?” Goethe, goethe.de/ins/ua/uk/kul/dos/psu/20573444.html. Accessed 30 Apr. 2024.
Kunanets, N. E., Nebesnye, P. M., & O. V. Matsiuk. “Features of the formation of the goals of social and socio-communicative components in the projects of Smart Cities”. Lviv Polytechnic National University Institutional Repository, 2015, pp. 257-274, ena.lp.edu.ua. Accessed 30 Apr. 2024.
Metalab - Urban Development Laboratory, Metalab, metalab.space/#about-us. Accessed 30 Apr. 2024.
«Project "New Economy of Ivano-Frankivsk" became a winner in the competition of the EU program» Promprylad, promprylad.ua/ua/proyekt-nova-ekonomika-ivano-frankivska-stav-peremozhtsem-u-konkursi-programi-yes/. Accessed 30 Apr. 2024.
“New Economy of Ivano-Frankivsk.” Facebook, www.facebook.com/neweconomy.if.ua. Accessed 30 Apr. 30, 2024.
“Product workshops.” Neweconomy, neweconomy.if.ua/ecosystem/produktovyj-vorkshop/. Accessed 30 Apr. 2024.
“Workshops on developing new products: Metalab experience.” Neweconomy, neweconomy.if.ua/innovations/innovation-cases/vorkshopy-z-rozrobky-novyh-produktiv-dosvid-metalab/. Accessed 30 Apr. 2024.
“What is mycelium.” Translations, translations.com.ua/miczelij.html#1. Accessed 30 Apr. 2024.
“Mycelium in Ivano-Frankivsk: how entrepreneur Marta Kondrin creates a new ecological material.” Neweconomy, neweconomy.if.ua/innovations/innovation-cases/miczelij-u-frankivsku-yak-pidpryyemyczya-marta-kondryn-stvoryuye-novyj-ekologichnyj-material/#h-%D0% BD%D0%B0%D0%B4-%D1%87%D0%B8%D0%BC-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D1%86% D1%8E%D1%94-D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0-%D0% BC%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8. Accessed 30 Apr. 2024.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).