СЕРЕДНЬОВІЧНИЙ МОГИЛЬНИК В УРОЧИЩІ МНИСЬКИЙ САД НА ОКОЛИЦІ ДАВНЬОГО ГАЛИЧА: НЕОПУБЛІКОВАНІ МАТЕРІАЛИ ДОСЛІДЖЕНЬ 1982, 1984, 1988–1989 РОКІВ

Автор(и)

  • Ірина ЛУЦИК

DOI:

https://doi.org/10.15330/hal_swc.8.28-50

Ключові слова:

Галич, могильники, поховання, духовна культура, княжа доба, сакральна архітектура, археологічні розкопки, Олег Іоаннісян.

Анотація

Стаття присвячена вивченню середньовічного християнського могильника, локалізованого на північній околиці давнього Галича. Здійснено короткий опис місцевості, охарактеризовано історію її дослідження починаючи з кінця ХІХ ст. Головну увагу зосереджено на не опублікованих досі матеріалах розкопок Галицького загону архітектурно-археологічної експедиції Ленінградського відділення Інституту археології АН СРСР й Державного Ермітажу, проведених у 1982, 1984, 1988–1989 рр. під керівництвом Олега Іоаннісяна на території ур. Мниський Сад, тепер с. Залуква Івано-Франківської області. Опрацьовано звітну документацію. Здійснено аналіз, верифікацію та кореляцію відображених у ній даних. Зауважено на розвідковому характері проведених студій, які охопили площу близько одного гектара. Втім, незважаючи на спроби, виявити фундаменти сакральної споруди так і не вдалося.

У підсумку на різних ділянках урочища відкрили 16 ґрунтових поховань до- та післямонгольського часу. Три з них були перекриті білокам’яним мощенням на всю площу поховальних ям й мали чітку прямокутну форму. Найімовірніше, оброблені білокам’яні квадри, використані як поховальні надгробки, раніше були складовою частиною котроїсь із монументальних споруд, розташованих на околиці. Над двома іншими похованнями зафіксовано лише частково збережені кам’яні плити. Усі поховання належали дорослим особам, стать яких не було визначено. Поховання безінвентарні. Лише в одному випадку відзначено наявність похоронних шат – збережених фрагментів золототканого текстилю. У восьми випадках орієнтація покійників північно-західна, у шести – західна, в одному – східна. Лише у семи похованнях вдалося встановити положення обох рук: у шістьох вони влаштовані на животі, в одному права рука на животі, а ліва – на тазі.

У південно-західній (найвищій) частині урочища локалізовано поселення домонгольського часу, яке після занепаду було поглинуте некрополем.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-12-30