Членські внески у споживчому товаристві : порядок сплати та правові наслідки несплати

Автор(и)

  • В.В. Кузик

DOI:

https://doi.org/10.15330/apiclu.61.2.48-2.61

Ключові слова:

юридична особа, непідприємницьке товариство, споживче товариство, членські внески, договір про сплату членських внесків

Анотація

Наукова стаття присвячена аналізу проблематики сплати членських внесків у споживчих товариствах та визначенні їх правового режиму. Відповідно до положень чинного цивільного законодавства та доктринальних напрацювань, які склалися у даній сфері, авторка статті проаналізувала порядок сплати, склад та види членських внесків, а також правові наслідки несплати членських внесків.
Чинне цивільне законодавство у сфері непідприємницьких юридичних осіб використовує диспозитивний підхід до порядку сплати членських внесків, у зв’язку з чим їх сплата може визначатися у статутах громадських об’єднань та на підставі договору про сплату членських внесків. Правова природа договору про сплату членських внесків проявляється у тому, що двохсторонній договор приєднання.
Основними видами пайових внесків у споживчих товариствах є вступний внесок, обов’язковий пайовий та додатковий пайовий внески, цільові внески. Внеском можуть бути такі об’єкти: гроші, майно, майнові права, земельні ділянки. Внески не підлягають оподаткуванню, однак кооперативні виплати оподатковуються відповідно до дивідендів.
У випадку несплати внесків може бути використаний такий спосіб відповідальності, як виключення із громадського об’єднання.
За загальним правилом, сплата членських внесків є добровільною, проте, в деяких випадках членські внески можуть стягуватися у примусовому порядку.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-02-28