Використання колекційних зразків у процесі виконання судових експертиз
DOI:
https://doi.org/10.15330/apiclu.63.1.35-1.43Ключові слова:
криміналістична реєстрація, колекційні зразкі, довідково-допоміжні обліки, натурні колекції зразків.Анотація
Стаття присвячена висвітленню актуальної проблеми в криміналістиці щодо питання використання колекційних зразків у процесі виконання судових експертиз.
Сучасна судова експертиза зазвичай не може бути проведена, якщо початкові дані не будуть доповнені науковою інформацією, що міститься в різних джерелах: натурних колекціях зразків, науковій і технічній літературі, схемах, каталогах, нормативно-технічній документації. Вирішення експертних завдань повязане з опрацюванням великого обсягу відомостей. Наявність необхідної інформації в арсеналі експертів-криміналістів та судових експертів багато в чому визначає успішний процес і завершення дослідження.
Об’єктами судово-експертних досліджень є: речові докази, документи, предмети, тварини, люди, трупи і їх частини, зразки для порівняльного дослідження, а також матеріали справи, щодо яких проводиться судова експертиза.
Довідково-допоміжні обліки системи криміналістичної реєстрації є засобом вирішення різноманітних експертних завдань, оскільки забезпечують накопичення, обробку, зберігання, пошук і раціональне використання допоміжних обєктів та довідкової інформації щодо них [1].
Різні види колекцій допомагають експертам вивчати різноманіття об’єкти, орієнтуватися у великій кількості інформації виробляти спостережливість, уміння правильно оцінювати ознаки і виокремлювати їх.
Наприклад, у ДНДЕКЦ під час проведення нарад-семінарів, навчальних зборів, стажувань тощо з питань підвищення ефективності використання криміналістичних засобів і методів у боротьбі зі злочинністю, під час занять з підготовки і перепідготовки експертних кадрів за напрямами діяльності демонструються за темами лекцій відповідні види натурних колекцій.