Розвиток відновлюваних джерел енергії в контексті енергетичного менеджменту
DOI:
https://doi.org/10.15330/jpnu.6.3-4.77-87Ключові слова:
енергетичний менеджмент, інвестиційний ризик, енергетична безпека, державна політика, відновлювані джерела енергії, інвестиції у відновлювані джерела енергії, біоенергетика.Анотація
У статті розглядаються світові тенденції споживання енергії та виробництва відновлюваної енергії. Світові практики фінансування виробництва відновлюваної енергії проаналізовано відповідно до таких категорій: джерела фінансування, види політичних інструментів, типи реципієнтів (державні чи приватні) та види технологій, що отримують фінансування. Представлені ключові фактори, які впливають на інвестиційну привабливість відновлюваних джерел енергії у світі. Основні перешкоди, що затримують використання потенціалу відновлюваної енергії в Україні, вказано з позицій світових тенденцій розвитку, оскільки досвід економічно розвинених країн рекомендується використовувати для України. Особливо важливим є створення умов для інвестиційної привабливості у цій галузі (із залученням як внутрішніх, так і закордонних інвестицій), також слід здійснювати стимуляційну державну політику та розвивати енергетичний менеджмент на основі міжнародного досвіду. Охарактеризовано проблеми відновлюваних джерел енергії в Україні, зокрема, наявність інвестиційного ризику з точки зору його складових як загальноекономічних, правових та фінансових. Прямі державні інвестиції у більшості розвинутих з точки зору споживання ВДЕ країн, становлять незначну частку від загального обсягу фінансування відновлюваної енергії, а основну питому вагу становлять приватні інвестиції. Суттєвою перешкодою для можливості реалізації такого досвіду в Україні є наявність інвестиційного ризику що насамперед пов'язаний з нестабільними політичними умовами (як внутрішнього, так і зовнішнього характеру).
Діяльність з управління енергетикою та моніторингу підприємств різних форм власності та галузевої приналежності повинна бути запроваджена разом з необхідністю залучення інвестицій у відновлювані джерела енергії. Очікується, що результати, представлені в цій статті, можуть бути корисними для вдосконалення політики розвитку відновлювальної енергетики як на рівні країни, так і на рівні конкретного суб'єкта господарювання.