Логістичний аутсорсинг як ефективний механізм діяльності підприємства
DOI:
https://doi.org/10.15330/jpnu.7.3.97-114Ключові слова:
логістичний аутсорсинг, види аутсорсингу в логістиці, постачальники логістики, оператори, форми співпраці підприємств, логістичні послугиАнотація
Метою статті є обґрунтування логістичного аутсорсингу як ефективного механізму підвищення ефективності діяльності підприємства.
Автори узагальнюють аргументи та контраргументи в науковій дискусії щодо логістичного аутсорсингу як одного з найкращих методів оптимізації ресурсів у діяльності підприємств, одного з важливих факторів сучасного бізнесу. Систематизація результатів дослідження наукових джерел дозволила виявити проблеми використання аутсорсингу в різних сферах діяльності суб'єктів господарювання. Систематизація досліджень аспектів управління підприємством на основі логістичних підходів дозволила сформулювати твердження про те, що особливе значення у всьому світі в логістиці приділяється аутсорсингу. Протягом багатьох років у цій галузі спостерігається тенденція до передачі частини або всіх функцій логістики спеціалізованим компаніям, і аутсорсинг логістичних послуг використовується переважною більшістю підприємств. Оскільки, із вищим рівнем споживання в країні, виникає більша необхідність залучати до ланцюга поставок товари кваліфікованих логістичних операторів та переводити частину їх операцій на логістичний аутсорсинг.
Автори оцінюють логістичний аутсорсинг підприємства ПП “ВЕГА ЛТД” за методом Желінського Ю.А., який поєднує зміну доходів і витрат підприємства. На підставі розрахунків доведено, що аутсорсинг для ПП “ВЕГА ЛТД” є економічно доцільнішим. Тому ефективно використовувати підрядні послуги не лише для транспортної логістики, а й для іншої логістичної діяльності підприємства.
У процесі дослідження проблем логістичного аутсорсингу та його впливу на ефективність зовнішньоекономічної діяльності компанії автори довели, що аутсорсинг у логістиці є однією з найсучасніших бізнес-моделей. Використання цього підходу дає змогу досягти значних конкурентних переваг у діяльності підприємства. Основними мотивами, що обумовлюють аутсорсинг логістичних функцій, є: бажання зробити бізнес керованим, зменшити трансакційні витрати при одночасному отриманні якісного обслуговування та прибутку. Результати дослідження мають практичне значення і можуть бути корисними науковцям, зацікавленим у вивченні логістичного аутсорсингу, а також підприємствам, де аутсорсинг використовується найчастіше.