Перспективи інтеграції економіки України у європейський економічний простір.
DOI:
https://doi.org/10.15330/jpnu.9.3.86-93Ключові слова:
перспектива, інтеграція, європейський економічний простірАнотація
В статті досліджено перспективи інтеграції економіки України у європейський економічний простір. Встановлено, що вступ України до ЄС був би вигідний не лише Україні, а й самому Європейському союзу. Однією з очевидних переваг є безпека: якби Україна зараз не воювала, російські танки, ймовірно, уже були б у Варшаві чи Таллінні. У мирний час є багато можливостей для співпраці. Очевидними сферами є продовольча безпека та виробництво енергії; крім того, Україна має багато людського капіталу та підприємницького таланту, і вона досить розвинена в ІТ, машинобудуванні та інших галузях, які вимагають високого рівня технічних навичок. Українська культура багата та самобутня. Однак під час вступу зміниться не лише Україна. Сам Європейський союз реформуватиметься у відповідь на нові виклики.
Існуючі угоди між Україною та Європейським союзом вже сприяли значним торговим потокам. Приєднання матиме більші наслідки для свободи руху капіталу та працівників – притоку інвестицій та відтоку міграції. Ці сфери, ймовірно, будуть зосереджені на переговорах.
Певний договір про приєднання, як правило має перехідні періоди, особливо для повного вільного пересування робочої сили, і положення про відмову. Суттєва відмінність буде полягати в тому, що Україні буде надано статус «члена ЄС», а не асоційований чи приєднаний статус.
Наслідки російського вторгнення в Україну та її запит на членство в Європейському союзі змінили роль у міжнародній дипломатії. Європейський союз усвідомив необхідність зміцнення власної безпеки та вирішення внутрішніх проблем – від наслідків Brexit до вирішення ймовірних порушень верховенства права Угорщиною.
Військові вторгнення в Україні стали каталізатором змін у всій Європі, і це може відобразитися на тому, як країни-члени Європейського союзу та Європейська комісія вирішують питання вступу України.