Перехідні явища в морфолого-синтаксичній класифікації частин мови

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.15330/jpnu.9.2.62-70

Ключові слова:

перехідні явища, гібридність, частини мови, дієслово, іменник, семантика, українська мова

Анотація

У статті висвітлено дискусійну проблему перехідності в системі частин мови, їх морфолого-синтаксичної кваліфікації, функційної змінюваності. Описано передумови переходу одних частин мови в інші, виокремлено розгляд своєрідного дієслівного характеру української мови. Схарактеризовано типологічні варіанти переходу  в інші частини мови, зокрема серед т.зв. гібридних частин мови – дієприкметників, інфінітивів, віддієслівних іменників, граматичні властивості яких знаходяться на межі кількох частин мови. Гібридні частини мови виявляють синкретизм на морфологічному та семантико-синтаксичному рівнях. До перехідних явищ у системі частин мови віднесено також вигукові утворення, зокрема дієслівні звуконаслідування, які підлягають трансформуванню в ономатопеїчне дієслово. Підсумовано, що перехідні явища в системі частин мови засвідчують глибокі внутрішні зміни як щодо семантичної структури, так і щодо форми слова, а відповідно позначають розвиток та рух у мові, її оновлення.

Ілюстративний матеріал дібрано з національних корпусів української та польської мов. На прикладі сучасної художньої та публіцистичної літератури, розглянуто явища взаємодії та переходу частин мови, що викликають семантичні зрушення в словах та впливають  на їхні структурно-граматичні особливості.

##submission.downloads##

##submission.additionalFiles##

Опубліковано

2022-07-28

Як цитувати

[1]
Щербій , Н. 2022. Перехідні явища в морфолого-синтаксичній класифікації частин мови. Журнал Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. 9, 2 (Лип 2022), 62–70. DOI:https://doi.org/10.15330/jpnu.9.2.62-70.

Номер

Розділ

Філологія