САМОСТІЙНА РОБОТА ЯК ШЛЯХ ДО ПРОФЕСІЙНОЇ УСПІШНОСТІ МАЙБУТНІХ ЮРИСТІВ У РОБОТІ З МІГРАНТАМИ

Автор(и)

  • Тетяна СТЕПАНОВА доктор педагогічних наук, професор, директор Навчально-наукового педагогічного інституту імені В. О. Сухомлинського, Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова (м. Миколаїв, Україна)

DOI:

https://doi.org/10.15330/msuc.2025.33.19-22

Ключові слова:

мігранти, самостійна робота, професійна успішність, професійна мобільність, майбутні юристи.

Анотація

У статті розкривається значення самостійної роботи в підготовці майбутніх юристів до професійної діяльності, зокрема, до роботи з мігрантами. Дається визначення поняття «самостійність», розкривається сутність понять «білі комірці», «сині комірці», «некваліфіковані робітники» та вплив воєнного стану на міграційні процеси в Україні й причини, що спонукали педагогів вищої школи до розробки сучасних методів і форм організації самостійної роботи майбутніх юристів. Зміни в українській трудовій та освітній міграції, що відбуваються сьогодні за умов воєнного стану держави, зосереджують увагу викладачів на самостійній роботі студентів, умінні закріплювати та поглиблювати теоретичні й практичні знання за вмілого керівництва з боку викладача. Самостійна робота є важливим складником усієї самостійної діяльності студента. Звернено увагу на такі види самостійної роботи, як: реферати, курсові, контрольні, магістерські роботи, які виконують студенти самостійно, отримуючи від викладачів консультації щодо їх виконання. У зв’язку з міграцією українців за кордон у пошуках безпеки та роботи, у зв’язку з внутрішнім переміщенням осіб виникла потреба в перекваліфікації, ураховуючи внутрішній ринок країни перебування чи місцезнаходження внутрішньо переміщених осіб в Україні. Умови, що склалися, викликають необхідність у підтримці студентів-мігрантів і тих людей, що вирішили змінити кваліфікацію, у наданні їм необхідних освітніх послуг. Саме тому освітні програми обраних спеціальностей, вибіркові дисципліни навчальних планів мають бути привабливими для мігрантів. У навчанні в онлайн-режимі має переважати самостійна робота здобувачів освіти. У статті наводиться приклад тем для рефератів, орієнтовні проблемні питання засвоєння однієї з тем, приклад структурованого плану реферату, а також приклад міждисциплінарних освітніх компонент.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-12-10

Як цитувати

СТЕПАНОВА, Т. (2025). САМОСТІЙНА РОБОТА ЯК ШЛЯХ ДО ПРОФЕСІЙНОЇ УСПІШНОСТІ МАЙБУТНІХ ЮРИСТІВ У РОБОТІ З МІГРАНТАМИ. Гірська школа Українських Карпат, (33), 19–22. https://doi.org/10.15330/msuc.2025.33.19-22

Номер

Розділ

ТЕОРЕТИКО-ПЕДАГОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ СУЧАСНОЇ ОСВІТИ