Екологічні особливості фауни наземних комах ботанічного саду Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника

Автор(и)

  • Тетяна Микитин Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника
  • Неля Долинко Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника
  • Наталія Бєлова Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника
  • Василь Кузенко Івано-Франківський краєзнавчий музей

DOI:

https://doi.org/10.15330/jpnu.8.4.52-60

Ключові слова:

комахи, фауна, ботанічний сад, індекси біорізноманіття, трофічна спеціалізація

Анотація

У 2018 році нами проведено дослідження фауни наземних комах Ботанічного саду Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Дослідження проводилися на шістьох дослідних ділянках: 3 пробні ділянки на території лучно-степового біотопу, 1 ділянка біля ставка та 2 ділянки на території лісової частини ботанічного саду.
В результаті встановлено проживання 54 видів наземних комах, серед яких переважають жуки з двох родин – Туруни і Чорнотілки ряду Твердокрилі або Жуки.
Основу фауни ботанічного саду становлять широко поширені види (космополіти, транс- і західнопалеарктичні, транс- і західноєвразійські, скіфські) – 88%; в більшості випадків це еврибіонтні види, які добре пристосовуються до життя в агроценозах і на урбанізованих територіях. У фауні наземних комах ботанічного саду переважають степові і полізональні види (57%), також велика частка польових, степово-польових і лучно-польових видів (29%).
Порівнюючи видовий склад комах на різних ділянках, можна відзначити, що на лучних територіях ботанічного саду (Ділянки 2, 3, 6) немає таких цілинних видів, як Amara pastica, Pterostichus macer, Taphoxenus gigas, а на ділянках поблизу озера (Ділянка 1) і в лісовій частині ботанічного саду (Ділянки 4-5) немає польових видів Pterostichus punctulatus, Harpalus zabroides, Harpalus distringuendus, Silpha obscura; таким чином фауна лучних територій ботанічного чаду ближча до цілинної степової, ніж фауна Ділянок 1, 4, 5.
56 % видів наземних комах ботанічного саду становлять види з тим або іншим ступенем фітофагії, зоофагія властива 40 % видів; чисті фітофаги становлять 32% видів, чисті зоофаги 24%. Переважання фітофагів характерно для агроценозів і порушених екосистем.
Простежується одна тенденція – зниження біорізноманіття ентомофауни в серпні; це пояснюється висушування біотопів в кінці літа, особливо в 2018 році. Якщо порівнювати індекси по біотопах, то в червні біорізноманіття значно вище на лучних територіях ботанічного саду, а в серпні ці показники трохи вищі на ділянках поблизу ставка і в лісовій частині ботанічного саду, що можна також пояснити екологічними факторами та їх впливом на організми наземних комах.

##submission.downloads##

##submission.additionalFiles##

Опубліковано

2022-01-20

Як цитувати

[1]
Микитин, Т. et al. 2022. Екологічні особливості фауни наземних комах ботанічного саду Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Журнал Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. 8, 4 (Січ 2022), 52–60. DOI:https://doi.org/10.15330/jpnu.8.4.52-60.

Номер

Розділ

Biology

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають