Синтетичний роман як один із провідних жанрів західноєвропейської літератури доби Ренесансу (матеріали до вивчення теми)

Автор(и)

  • Олена Тереховська Кафедра світової літератури і порівняльного літературознавства, Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника (УКРАЇНА)

Ключові слова:

синтетичний роман, Ренесанс, рефлективний традиціоналізм, роман-епопея, роман-памфлет, пригодницький роман, рицарський роман, роман-притча, панорамний роман, філософський роман, новела

Анотація

Мета З’ясувати термін «синтетичний роман», його етимологію і дефініції, сформулювати власне робоче визначення «синтетичного роману», а також обґрунтувати зв'язок ренесансного роману з епохою Ренесансу.

Дослідницька методика Для дослідження використаний системний підхід із застосуванням культурно-історичного та контактно-генетичного методів. Твори романного жанру розглянуто в аспекті обумовленості їх жанрової специфіки особливостями культурно-історичної доби, що належить до глобальної епохи рефлективного традиціоналізму. Етимологію роману простежено в контексті контактно-генетичних (генологічних) зв’язків з іншими літературними жанрами і жанровими різновидами.

Результати Доведено, що ренесансний роман – це синтетичний роман, тому що він увібрав у себе риси жанрових різновидів роману – роману-епопеї, роману-памфлету, пригодницького роману, рицарського роману, роману-притчі, панорамного роману, філософського роману, а також важливі ознаки інших жанрів або готові жанри. З’ясовано, що ренесансний синтетичний роман є яскравим віддзеркаленням своєї епохи, естетика якої відзначалася багатомірністю, певною еклектичністю та тенденцією до узагальнення (синтезу). Це обумовлено належністю Ренесансу до глобальної епохи рефлективного традиціоналізму.

Наукова новизна У статті запропоноване власне визначення синтетичного роману, простежено його етимологію і розвиток. Виокремлені характерні жанрові ознаки синтетичного роману, а також визначені його основні форматотворні чинники.

Практичне значення Матеріали даного дослідження можуть бути застосовані на практичних і семінарських заняттях з вивчення історії західноєвропейської літератури доби Ренесансу, а також при розробці лекційних курсів із зарубіжної літератури зазначеного періоду.

##submission.downloads##

Опубліковано

2017-06-01

Номер

Розділ

Методика викладання літератури