Анатомічні особливості будови видів роду Polygonatum Mill

Автор(и)

  • Надія Різничук Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника
  • Вікторія Гнєзділова Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника

DOI:

https://doi.org/10.15330/jpnu.7.4.53-65

Ключові слова:

анатомія, Polygonatum Mill., кореневище, стебло, листок

Анотація

Види роду Polygonatum Mill. мають кореневища симподіального типу. Вони утворюються за рахунок проростаючого підземного пагона. Одночасно на пагоні закладається верхівкова брунька, яка росте вгору, виходить на поверхню ґрунту і розвивається в надземну частину. А новий підземний пагін формується з ближчої бічної бруньки. Кореневища видів роду купина мають первинну анатомічну будову. Видоспецифічною ознакою Polygonatum multiflorum (L.) All. є наявність простих алейронових (протеїнових) зерен, які складаються з білкової оболонки та аморфного білка. При гістохімічному аналізі на мікропрепараті кореневища Polygonatum multiflorum (L.) All. було виявлено вторинні метаболіти – краплі жирної олії, найбільш енергоємкі запасні речовини. На відміну від ефірних олій, вони менш ароматні та нелеткі. У первинній будові стебла, як і кореневища, видів роду Polygonatum Mill. виділяють центральний циліндр та первинну кору. Але у кореневищі центральний циліндр займає в кілька разів менший об’єм, ніж первинна кора. У стеблі ж основна маса належить центральному циліндру, а первинна кора представлена порівняно тонким шаром.
Анатомічна будова стебла видів роду купина Polygonatum Mill. первинна, пучкового типу, тобто всі частини утворюються з первинної твірної тканини – прокамбію. Листки видів роду Polygonatum Mill. довгасті або еліптичні, біля основи трохи звужені, голі з короткими черешками, зверху зелені, знизу сірувато-зеленуваті, 10–11 см завдовжки, 4–4,5 см завширшки. Будова листкової пластинки пов’язана із виконанням основних функцій: фотосинтез, дихання і транспірація. Анатомічна організація листка видів роду Polygonatum Mill. ізолатерального типу з більш освітленою адаксіальною і затіненою абаксіальною сторонами. Мезофіл листка пронизаний мережею жилок, що складається з одного або декількох щільно з'єднаних колатеральних судинно-волокнистих пучків. Камбій міститься лише в центральній жилці, що зумовлює її потовщення.

##submission.downloads##

##submission.additionalFiles##

Опубліковано

2020-12-30

Як цитувати

[1]
Різничук, Н. і Гнєзділова, В. 2020. Анатомічні особливості будови видів роду Polygonatum Mill. Журнал Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. 7, 4 (Груд 2020), 53–65. DOI:https://doi.org/10.15330/jpnu.7.4.53-65.

Номер

Розділ

Biology

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають