Кейс-метод як одна з інноваційних освітніх технологій та використання його на уроках біології
DOI:
https://doi.org/10.15330/jpnu.10.1.114-125Ключові слова:
кейс-метод, освітня технологія, критерії оцінювання, структура кейсу, біологіяАнотація
Система української освіти сьогодні перебуває на етапі важливих масштабних перетворень. Від учнів сучасної школи вимагають, як основного результату освіти, оволодіння набором універсальних навчальних дій, що дозволяють ставити і вирішувати найважливіші життєві завдання, з якими вони можуть зіткнутися безпосередньо у дорослому житті. Так, наприклад, щодо різних розділів біології, учні повинні розуміти: чому їх навчає предмет, навіщо їм необхідна біологія, як пов'язані досліджувані поняття із завданнями практики та повсякденним життям.
В зв'язку з цим передбачається новий підхід до конструювання змісту освіти, а також до використання сучасних освітніх технологій навчання. Як відомо, однією з таких ефективних технологій є життєво-ситуативне навчання з використанням кейс-методу. Порівняно недавно розпочалося активне використання кейс-технології в освіті і зараз цей підхід став однією з найефективніших технологій навчання. Даний метод підтверджує дидактичну значущість та актуальність застосування кейс-технології в процесі навчання біології як ефективного засобу підвищення біологічних знань учнів. Вчителі виділяють ряд переваг кейс-методу, порівняно з традиційними методами навчання:практична спрямованість, інтерактивний формат, розвиток учнів soft skills. Вчені розробили декілька класифікацій кейсів. Але, не дивлячись на різноманіття кейсів, вони всі мають типову структуру, яка включає: сюжетну частину, методичну частину та інформаційну частину.
У статті розглянуто особливості кейс-методу та можливості застосування його на уроках біології. А також запропоновано зразки кейсів з курсу «Анатомія людини».