Підвищення ефективності підготовки вчителя до організації діалогічного навчання учнів початкової школи: організаційно-методичний аспект

Автор(и)

  • Катерина Фомін Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника https://orcid.org/0000-0001-6005-7357
  • Галина Бойко Львівський національний університет імені Івана Франка

DOI:

https://doi.org/10.15330/jpnu.9.1.44-57

Ключові слова:

підготовка майбутніх учителів початкової школи, діалогічне навчання, комунікативна культура вчителя, діалогічне спілкування, педагогічна взаємодія

Анотація

У статті подано організаційно-методичні аспекти професійної підготовки майбутніх учителів початкової школи до діалогічного навчання учнів. Діалогічне навчання як різновид інтерактивної організації освітнього процесу, що ґрунтується на взаєморозумінні та взаємодії автор вважає дієвим фактором підвищення рівня професійної майстерності майбутнього вчителя початкової школи. Окреслено організаційні аспекти щодо ефективного практичного вирішення досліджуваної проблеми, як: діалогізація змiсту освiти; впровадження різних форм продуктивних діалогів і системи методів проблемно-діалогового навчання; діалогізація спiлкування як створення певного психоемоційного освітнього мiкросередовища; формування навичок критичної рефлексії майбутніх фахівців як внутрішнього діалогу для самовдосконалення та саморозвитку. Приведено ключові положення щодо вдосконалення змісту освіти у контексті діалогізації навчання у закладі вищої освіти на рівні бакалаврату та магістратури. Визначено педагогічний потенціал дисциплін психолого-педагогічного та фахово-методичного спрямування щодо діалогізації навчального процесу. Доведено, що ефективними формами та методами діалогічного навчання у підготовці педагогів є: тренінги, групова діяльність, проблемні лекції, інтерактивні заняття, дискусії, дидактичні ігри, ділові та рольові ігри та ін. Наголошено на основних принципах педагогічної етики та культури організації діалогічного навчання у межах вивчення майбутніми магістрами початкової освіти спеціального курсу за вибором «Комунікативна педагогіка». З’ясовано, що якість діалогічного навчання детермінована рівнем сформованості комунікативної компетентності учасників педагогічної взаємодії, передусім опанування ними основними прийомами слухання.
У статті частково використано матеріали дисертаційної роботи К. Фомін «Підготовка вчителя початкової школи до організації діалогічного навчання» на здобуття доктора філософії (2020).

##submission.downloads##

##submission.additionalFiles##

Опубліковано

2022-04-27

Як цитувати

[1]
Фомін , К. і Бойко, Г. 2022. Підвищення ефективності підготовки вчителя до організації діалогічного навчання учнів початкової школи: організаційно-методичний аспект. Журнал Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. 9, 1 (Квіт 2022), 44–57. DOI:https://doi.org/10.15330/jpnu.9.1.44-57.

Номер

Розділ

Педагогіка

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають